Żelazo a wypadanie włosów.

Niezależnie do przyczyn wypadania włosów w przypadku zarówno kobiet jak i mężczyzn niedobór żelaza w organizmie pogarsza stan włosów, staja się osłabione a porost spowolniony.

Źródła żelaza

Zdecydowanie na jego braki bardziej narażone są kobiety mające obfite miesiączki, karmiące piersią lub w trakcie ciąży. Największa i najlepiej wchłaniana ilość żelaza występuje w mięsie, (żelazo hemowe) szczególnie czerwonym a także podrobach, wątróbkach. Z produktów roślinnych wchłanianie żelaza jest dużo mniejsze (żelazo niehemowe) występuje w pestkach dyni, nasionach lnu, otrębach pszennych, jajach, soczewicy czerwonej, fasoli, ciecierzycy, pietruszce zielonej, sezamie i pistacjach.
Dla lepszej wchłanialności warto łączyć w posiłkach obfitujących w żelazo z Witaminą C (sok owocowy bez cukru, sałatka skropiona sokiem z cytryny lub kiszonki). Istnieją również produkty które utrudniają wchłanianie żelaza dlatego jeśli mamy jego niedobór nie warto ich łączyć z produktami obfitującymi w żelazo, są to: jajka, otręby, herbata, kawa, mleko, sery, sole wapnia i fosforu, fityniany (związki występujące w nasionach zbóż).
We włosach występuje bardzo dużo procesów metabolicznych do których niezbędne jest żelazo, kiedy tego brakuje włosy od razu reagują, hamują swój wzrost i przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku a następnie wypadają. Takie wypadanie nazywamy telogenowym. Normy w badaniach dla kobiet to 55 – 180 µg/dl a dla mężczyzn 70 – 200 µg/dl! Pamiętajmy aby nie suplementować na własną rękę dużych dawek żelaza, ponieważ za wysoki jego poziom jest toksyczny dla naszego organizmu.

Nie tylko żelazo

Obok żelaza bardzo ważne znaczenie maja wyniki poziomu ferrytyny. Co to jest ferrytyna? Ferrytyna jest białkiem które magazynuje zapasy żelaza w organizmie. Im więcej żelaza tym więcej jest ferrytyny. Żelazo może być na prawidłowym poziomie a ferrytyna przy niskich granicach normy, oznaczać to będzie, że niedługo może nam brakować żelaza a włosy na tym poziomie zaczynają już manifestować. Reagują one bardzo szybko na jakiekolwiek braki dlatego już niewielki niedobór może spowodować ich wypadanie. Normy w badaniach są bardzo szerokie u kobiet oscylują w granicach 12-150 μg/ml a u mężczyzn 12-300 μg/ml.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze