Żelazo a wypadanie włosów.

Niezależnie do przyczyn wypadania włosów w przypadku zarówno kobiet jak i mężczyzn niedobór żelaza w organizmie pogarsza stan włosów, staja się osłabione a porost spowolniony.
Źródła żelaza i jego wpływ na zdrowie włosów

Żelazo to jeden z kluczowych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do nadmiernego wypadania włosów. Kobiety są szczególnie narażone na niedobory żelaza, zwłaszcza te, które mają obfite miesiączki, są w ciąży lub karmią piersią.

Gdzie znajdziemy żelazo? Źródła hemowe i niehemowe

Największą i najlepiej przyswajalną ilość żelaza dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego – to tzw. żelazo hemowe , które organizm wchłania w większym stopniu. Znajdziemy je w:

czerwonym mięsie, podrobach (np. wątróbce), drobiu, rybach.

Z kolei produkty roślinne zawierają żelazo niehemowe, które wchłania się znacznie gorzej. Możemy je znaleźć w:

pestkach dyni, nasionach lnu, otrębach pszennych, jajach, soczewicy czerwonej, fasoli ciecierzycy, natce pietruszki, sezamie, pistacjach.

Jak poprawić wchłanianie żelaza?

Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, warto łączyć je z witaminą C, która ułatwia jego wchłanianie. Warto więc dodawać do posiłków:

świeże soki owocowe bez cukru, kiszonki, warzywa bogate w witaminę C (np. paprykę, brokuły, natkę pietruszki), sałatki skropione sokiem z cytryny.

Produkty ograniczające wchłanianie żelaza

Istnieją również produkty, które utrudniają przyswajanie żelaza. Jeśli mamy jego niedobór, warto unikać spożywania ich w jednym posiłku z produktami bogatymi w żelazo. Są to:

jajka, otręby, herbata, kawa, mleko i przetwory mleczne, sery, sole wapnia i fosforu, fityniany (obecne w nasionach zbóż).

Niedobór żelaza a wypadanie włosów

Włosy są bardzo wrażliwe na braki składników odżywczych. Żelazo jest niezbędne do wielu procesów metabolicznych zachodzących w cebulkach włosowych. Jego niedobór powoduje, że włosy przechodzą szybciej z fazy wzrostu (anagen) do fazy spoczynku (telogen), co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem – tzw. łysieniem telogenowym.

Żelazo to nie wszystko – znaczenie ferrytyny

Obok żelaza warto monitorować poziom ferrytyny, czyli białka magazynującego zapasy żelaza w organizmie. Nawet jeśli poziom żelaza jest w normie, ale ferrytyna znajduje się na dolnych granicach, może to oznaczać, że wkrótce pojawią się niedobory. Włosy reagują bardzo szybko na wszelkie braki, dlatego niski poziom ferrytyny może być jedną z pierwszych przyczyn ich wypadania.

Żelazo odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i kondycji włosów. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, dlatego warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w żelazo hemowe i niehemowe oraz łączyć je z produktami wspomagającymi wchłanianie. Warto również monitorować poziom ferrytyny, ponieważ jej niski poziom może sygnalizować przyszłe niedobory żelaza. Pamiętajmy, aby nie suplementować żelaza na własną rękę – jego nadmiar może być toksyczny dla organizmu. W razie problemów z nadmiernym wypadaniem włosów warto skonsultować się z trychologiem, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania i wsparcie dla zdrowia skóry głowy i włosów.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze