Czy faktycznie wypada mi dużo włosów?

Jeżeli nie widzisz realnego przerzedzenia na skórze głowy lub w objętości kitki to nie masz się czym martwić, ponieważ każdego dnia naturalnie tracisz około 100 włosów i każdy włos który wypada jest wypchnięty przez nowy.

Jak to lepiej zrozumieć?

Każdy zdrowy włos ma kilka faz przez które musi przejść. 

Anagen – wzrost, który zwykle trwa od 2 do 6 lat i jest to uwarunkowane genetycznie

Telogen – spoczynek, który trwa około 3 miesiące

Egzogen – wypadanie które jest w ilości około 100-150 włosów dziennie

Kiedy mamy realny problem?

Kiedy te cykle zostaną zaburzone lub gdy mieszki włosowe są niszczone już w pierwszej fazie anagenu.

 Najczęściej powodem są:

  1. Anemia, cukrzyca, zaburzenia odżywiania, niedobór żelaza, toczeń, problemy z tarczycą.
  2. Wahania wagi – przytycie lub schudniecie zaburzy cykl włosa
  3. Niektóre leki – powodują wypadanie włosów telogenowe i anagenowe. Pierwszy typ wypadania włosów najczęściej powodują leki rozrzedzające krew, blokery beta-adrenergiczne do kontrolowania ciśnienia krwi i tabletki antykoncepcyjne. Drugi typ anagenowy powodują zazwyczaj leki chemioterapeutyczne, dochodzi wówczas do zahamowania komórek macierzy, wypadnięcia zarówno  włosów krótkich, tych które są w aktywnej fazie wzrostu jak i długich. 
  4. Choroby autoimmunologiczne 
  5. Infekcje i choroby skóry głowy. Nawet źle myta skóra głowy może już powodować nadmierne wypadanie. 
  6. Poważne zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do trwałej utraty włosów 
  7. Oparzenia słoneczne – spowodują tymczasowe wypadanie włosów w nadmiernej ilości. Uważaj na poważniejsze oparzenia, jeśli na skórze głowy pojawi się blizna to włos w tym miejscu już nie odrośnie. 
  8. Ciasne fryzury poprzez stałe napięcie bardzo osłabiają mieszki włosowe, mogą powodować nawet trwałe wyłysienie lub cofającą się linie czołową.
  9. Stres jest bardzo częstym powodem wypadania włosów. Zazwyczaj włosy zaczynają wypadać kilka miesięcy po przejściu wstrząsu emocjonalnego. 

Powody?

Powodów wypadania włosów jest bardzo dużo. Zazwyczaj większość powoduję tymczasową utratę i całkowity odrost, jeśli zajmiemy się przyczyną. Jeżeli jesteś osobą które doświadczają trwałej utraty to musisz wiedzieć, że pielęgnacja i suplementacja powinna już pozostać Twoim nieodłącznym codziennym rytuałem. 

Odróżniamy też wypadanie włosów od łysienia genetycznego. Jeżeli widzisz kilkadziesiąt wypadających włosów więcej niż zazwyczaj to nic straconego, ponieważ włosy które wypadną w końcu odrosną ale kluczem jest znalezienie przyczyny. Większy problem jest gdy widzisz wyraźne przerzedzenie włosów na czubku głowy. Wtedy najprawdopodobniej jest to łysienie genetyczne, które dziedziczysz po swoich przodkach. Geny mogą pochodzić od strony ojca jak i matki. W takich przypadkach skuteczne jest stosowanie blokerów DHT miejscowo lub/i doustnie w postaci suplementów diety lub leków.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2023 Monika Kwaśniewska Wszystkie prawa zastrzeżone

Made with love by SpaceFox