Wypadanie włosów po przechorowaniu COVID-19.

Poza najczęstszymi objawami pocovidowymi takimi jak chroniczne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, spadek nastroju i depresja coraz częściej słyszymy o problemie wypadania włosów

Czym charakteryzuje się łysienie telogenowe?

Jest to wypadanie włosów tzw. telogenowe, którego mechanizm polega na skróceniu fazy wzrostu włosa (anagenu). Za szybko przechodzi w kolejną fazę i tym samym naturalne proporcje wzrostu włosów na głowie zostają zaburzone. Włosy stają się wyraźnie przerzedzone zwykle na całej powierzchni głowy (łysienie uogólnione).

Nie tylko łysienie telogenowe jest przyczyną wypadania włosów po chorobie COVID-19, coraz częściej słyszy się również o łysieniu plackowatym.

Łysienie plackowate:

Ogniska o regularnym kształcie pozbawione włosów, początkowo zlokalizowane w okolicach potylicznych.

Trichodynia:

U części osób z łysieniem telogenowym występuję objaw trichodyni, polega on na bólu, pieczeniu, swędzeniu w okolicach owłosionej skory głowy.

Przyczyny:

Przyczyn jest kilka – pierwszą jest choroba przebiegająca z gorączką, przyjmowanie leków, stres emocjonalny wynikający z choroby, osłabienie organizmu i niedobory cennych składników odżywczych. Łysienie zazwyczaj składa się z kilku przyczyn jednocześnie i jest uzależnione od wrażliwości osobniczej, długości i intensywności czynnika szkodliwego.

Jak sobie pomóc?

Wypadanie włosów zazwyczaj pojawia się po około 3 miesiącach po przebytej chorobie, może ono trwać nawet do kilkunastu tygodni!

Nie bagatelizujmy tego problemu, ponieważ może dojść nawet do nieodwracalnego przerzedzenia włosów. Warto zadbać o nawodnienie i zdrową dietę bogatą w cenne składniki odżywcze. Ważny jest poziom cynku, żelaza, miedzi, selenu oraz witamin, głównie tych z grupy B i D3 jak i kwasy omega 3, które mają działanie przeciwzapalne.

W gabinetach trychologicznych są dostępne sprawdzone suplementy wspomagające walkę z wypadaniem włosów jak i zabiegi mające na celu zatrzymać wypadanie i przyspieszyć ich wzrost. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, nie czekaj tylko umów się na konsultacje trychologiczną a dołożymy wszelkich starań żeby pomóc Ci jak najszybciej rozwiązać problem.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej

Copyright © 2022 Monika Kwaśniewska Wszystkie prawa zastrzeżone

Made with love by SpaceFox