Telogenowe wypadanie włosów

Najpowszechniejszy problem zgłaszany przez osoby które przychodzą do gabinetów trychologicznych.

Najpowszechniejszy problem.

Telogenowe wypadanie włosów to najpowszechniejszy problem zgłaszany przez osoby które przychodzą do gabinetów trychologicznych. Mechanizm tego wypadania włosów polega na tym, że tracimy włosy po upływie około 2-3 miesięcy od przyczyny, która go wywołała. Dlatego często nie jesteśmy w stanie określić z jakiego powodu włosy zaczęły wypadać i zupełnie źle to interpretujemy. Zanim włos przejdzie w fazę wypadania musi przejść jeszcze fazę spoczynku a to zazwyczaj trwa ok 2-3 miesiące. 

Ostre i przewlekłe wypadanie włosów.

Wypadanie telogenowe charakteryzuje się rozproszoną utratą włosów z całej powierzchni skóry głowy. Ważne jest aby przeprowadzić szczegółowy wywiad, jest to niezbędne w celu postawienia diagnozy.

 

Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu wypadania włosów. Ostre (trwa do 6 mcy) i przewlekłe (powyżej 6 mcy) niezależnie od tego jaki jest rodzaj wypadania włosów niezbędne jest wsparcie bariery skórnej od zewnątrz (zalecenia domowe i zabiegoterapia)  i wzmocnienie organizmu od wewnątrz dobierając suplementacje i zalecenia dietetyczne.

Wypadanie telogenowe ostre występuje najczęściej po wysokiej gorączce, narkozie, utracie masy ciała, intensywnym stresie, po covid-19 jak i również w sytuacji chorób skóry głowy szczególnie w okresie ich zaostrzenia. Z kolei przewlekłe wypadanie włosów telogenowe charakterystyczne jest do chorób tarczycy i niedożywienia.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2023 Monika Kwaśniewska Wszystkie prawa zastrzeżone

Made with love by SpaceFox