Przyczyny łysienia

Co powoduje łysienie?

Wypadanie włosów może mieć różnorodne formy, a niekiedy różne typy łysienia mogą występować jednocześnie. Aby terapia była skuteczna, kluczowe jest, by trycholog precyzyjnie zidentyfikował, z jakim rodzajem problemu mamy do czynienia i wdrożył odpowiednie kroki. Ze strony pacjenta potrzebna jest duża cierpliwość oraz konsekwencja w działaniu, ponieważ na rezultaty często trzeba poczekać.

Oto najczęstsze przyczyny łysienia i wypadania włosów:

  1. Łysienie androgenowe
  2. Łysienie plackowate
  3. Łysienie bliznowaciejące
  4. Hormonalne wypadanie włosów
  5. Wypadanie związane z niedoborami
  6. Łysienie psychogenne, trichotillomania
  7. Wypadanie związane z działaniem toksyn i leków

W dalszej części bloga znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych typów łysienia oraz wskazówki, jak można z nimi walczyć.

Łysienie androgenowe

Jest to najczęstszy powód wypadania włosów. Zgłasza się coraz więcej młodych mężczyzn już od 20 roku życia. Problem ten pogłębia się wraz z wiekiem, dlatego im szybciej zgłosimy się do specjalisty tym większa szansa, że łysienie nie będzie postępować tak szybko.
Łysienie androgenowe to trwała utrata włosów. Typ męski charakteryzuje się ścieńczeniem włosów od kątów czołowych i na szczycie głowy a typ kobiecy ścieńczeniem włosów na czubku głowy i coraz szerszym przedziałkiem. Trzeba zaznaczyć, że kobiety mogą cierpieć również na łysienie typu męskiego. Często współistnieje tu łojotok związany ze stymulacją gruczołów łojowych przez androgeny.
Zarówno u jednych jak i u drugich hormon testosteron jest metabolizowany w mieszku włosowym przed enzym 5 alfa reduktazę do swej pochodnej dihydrotestosteronu DHT. To właśnie DHT powoduje miniaturyzację czyli zmniejszenie ukrwienia, spowolnienie wzrostu włosa i w konsekwencji zanim mieszka włosowego który jest nieodwracalny. Wysoki poziom testosteronu nie ma tutaj żadnego wpływu, podłożem tego łysienia są niewątpliwie geny i nasza zaprogramowana wrażliwość mieszków włosowych. Możemy mieć prawidłowy poziom testosteronu a genetycznie wrażliwe mieszki włosowe na ten hormon.
Nie jesteśmy w stanie usunąć przyczyny łysienia i całkowite wyleczenie jest niemożliwe ale bardzo skutecznie można zahamować i czasowo odwrócić skutki procesu łysienia.

Łysienie plackowate

Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym. To nagła utrata włosów w określonych miejscach, zazwyczaj obejmuje skórę głowy ale może przejąć również brwi i rzęsy jak i całą powierzchnię ciała. Jest to okrągłe lub owalne, ostro odgraniczone ognisko pozbawione włosów. Często czynnikiem wywołującym jest silny stres, szok pourazowy. Aby przywrócić odrost włosa trzeba włączyć odpowiednią suplementację i zastosować dobrze dobrane i nieinwazyjne zabiegi trychologiczne.

Łysienie bliznowaciejące

Prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów na szczęście występuje relatywnie rzadko. Mieszki włosowe zastępowane są przez tkankę łączną włóknistą co łączy się z utratą włosów. Urazy które mogą się przyczynić do choroby to oparzenie ogniem, środkami chemicznymi, skaleczenia głębszych warstw skóry itd. Może mieć ona związek z chorobami takimi jak toczeń rumieniowaty, twardzina skóry, liszaj płaski. Leczenie łysienia bliznowaciejącego jest nieodwracalne, pomocne mogą być zabiegi takie jak transplantacja włosów lub przeszczep skóry owłosionej. Ważne aby specjalista rozpoznał chorobę i nie podejmował się inwazyjnych zabiegów na skórze głowy.

Hormonalne wypadanie włosów

W przypadku kobiet łysienie hormonalne jest silnie powiązane z
poziomem estrogenów. Wahania tych hormonów występują podczas przyjmowania leków
antykoncepcyjnych, w okresie menopauzy, w okresie poporodowym i przy chorobach tarczycy. Każdy
z tych przypadków wymaga indywidualnego podejścia. Konieczna jest tutaj pomoc lekarza
endokrynologa i zabiegi w gabinecie trychologicznym.

Wypadanie związane z niedoborami

Niedobory substancji niezbędnych do prawidłowego
funkcjonowania mogą być powodem wypadania włosów. Niedobory te mogą wynikać z zaburzeń
genetycznych lub nieodpowiedniej diety. Powodują one łysienie tak zwane telogenowe, czyli
zaburzenie faz wzrostu włosa i szybsze ich wypadnięcie. Objawia się przerzedzeniem na całej skórze
głowy. Substancje niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosa to m. in białka, żelazo, cynk.
Dla ciekawostki niski poziom selenu może przyczynić się do utraty pigmentu włosów ale trzeba
uważać na jego nadmiar gdyż jest toksyczny. Dużo osób chcąc poprawić jakość swoich włosów zażywa
biotynę jeśli chodzi o ten składnik to niedobór występuje bardzo rzadko. Trzeba uważać na
nadmierne jego spożycie, ponieważ może fałszować wyniki badań tarczycowych. Zatem jeśli nie
mamy niedoboru tego składnika w organizmie nie zaleca się jej stosowania, ponieważ nie wpłynie
ona na poprawę jakości naszych włosów.

Łysienie psychogenne

Związanie z silnym stresem, traumatycznymi przeżyciami i depresją. Do tej grupy zalicza się Trichotillomanie, jest to nawykowe samo wyrywanie włosów u dzieci i dorosłych. Ma ono podłoże psychiczne. Konieczna jest w tym przypadku pomoc psychiatry i psychologa.

Łysienie związane z działaniem toksyn i polekowe

Nadmierne wypadanie włosów często jest reakcją naszego organizmu na działanie toksyn. Szczególnie negatywny wpływ mają arsen, tal, bizmut i rtęć. Wypadanie włosów występuje również po przyjęciu określonych leków (środki cytostatyczne, środki immunosupresyjne czyli cyklofosfamid, metotreksat i inne, leki przeciwtarczycowe czyli pochodne tiouracylu, leki przeciwzakrzepowe czyli kumaryna i heparyna) w tych przypadkach wypadanie może ustąpić jedynie po odstawieniu leków. Bardzo popularna Izotretynoina ma ogromny wpływ na jakość naszych włosów i ich wypadanie. Jest to lek na receptę pochodna wit A stosuje się ją w ciężkich przypadkach trądziku pospolitego. Jest on bardzo skuteczny i ma swoje plusy jak i minusy stosowania. Do działań niepożądanych zalicza się m.in. nadmierną suchość skóry i nadmierna utratę włosów.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Komentarze